Oklejanie reflektorów a przepisy drogowe

Ukończonych
realizacji

879

Oklejonych
samochodów

423

Zadowolonych
klientów

99%

Osoby bywające na różnego rodzaju zlotach samochodowych zapewne nie raz widziały pojazdy z przyciemnionymi folią reflektorami. Zdarza się, że pomysł przypada im do gustu i chcą w podobny sposób przyciemnić światła w swoim aucie. Czy jest to jednak legalne? Czy tak stuningowanym samochodem można poruszać się po drogach?

Oklejanie reflektorów ciemną folią jest nielegalne!

Niestety, oklejanie ciemną folią reflektorów samochodowych nie jest legalne. Chociaż sama czynność oklejania nie jest zabroniona prawem (niektóre serwisy oficjalnie mają tę usługę w swojej ofercie), to już poruszanie się takim samochodem po drodze – jest. Ingerowanie w światła pojazdu sprawia, że tracą one swoje właściwości – pojazd staje się mniej widoczny zwłaszcza w pochmurny czy mglisty dzień. Jeśli dojdzie do stłuczki lub wypadku, nawet z winy innego kierowcy, lecz stwierdzi on, że nie widział samochodu z oklejonymi lampami, to właśnie ten drugi kierowca zostanie uznany przez Policję za winnego. Przyciemnianie reflektorów można przeprowadzić np. na zlot, jednak pod warunkiem, że auto dotrze na niego na lawecie.

Przezroczysta folia – tak, ale…

Wyjątkiem od tej reguły jest oklejanie reflektorów folią przezroczystą (ochronną). W tym wypadku wygląda to podobnie, jak przy przyciemnianiu szyb: efekt usługi musi spełniać określone wymagania prawne. Folia musi posiadać specjalne certyfikaty i nie może wpływać negatywnie na pracę reflektorów. Specjalistyczne oklejanie lamp folią przezroczystą jest wręcz kierowcom zalecane. Powłoka chroni światła przed powstawaniem na nich rys, matowieniem od światłą UV, czy wilgocią. To jednak nie wszystko – dzięki niej można odświeżyć wygląd lamp, by tchnąć w samochód nowe życie.