Czym jest i jak działa powłoka ceramiczna?

Ukończonych
realizacji

879

Oklejonych
samochodów

423

Zadowolonych
klientów

99%

Właściciele aut, bywając w warsztatach samochodowych i punktach detailingowych, czasami spotykają się z ofertami nałożenia powłoki ceramicznej na karoserię. Czym jest powłoka ceramiczna i dlaczego na jej wykonanie decyduje się tak wielu kierowców? O lakierach samochodowych, ich historii oraz o znaczeniu i działaniu powłoki ceramicznej opowiadamy w poniższym wpisie.

Lakiery samochodowe dawniej i dziś

Lakiery używane do malowania blach samochodu jeszcze kilka dekad temu były o wiele trwalsze. Do ich produkcji używano metali ciężkich i innych substancji, obecnie uważanych za szkodliwe, np. ołowiu. Obecnie świadomość szkodliwości tego typu składników dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego jest o wiele większa, a zasady produkcji lakierów samochodowych są ściśle określone w przepisach prawa. Dziś powłoki wykonuje się z o wiele bezpieczniejszych lakierów wodnych. Jak wszyscy wiemy, są one stosunkowo mało odporne na działanie czynników atmosferycznych czy drobne zarysowania.

Dlaczego warto zdecydować się na powłokę ceramiczną?

Powłokę ceramiczną na karoserii wykonuje się za pomocą nowoczesnego preparatu, który wiąże się z lakierem samochodu i zastyga na nim jako dodatkowa warstwa. Powłoka ceramiczna nie jest tak skuteczna, jak folia do oklejania aut, jednak z powodzeniem zabezpiecza karoserię przed drobnymi zarysowaniami i uszkodzeniami. Co ważne, cechuje się ona silnymi właściwościami hydrofobowymi. Oznacza to, że deszcz szybko spływa z karoserii, zamiast na niej osiadać.

Powłoka ceramiczna chroni blachy pojazdu również przed rdzewieniem, działaniem ptasich odchodów i soli drogowej. Lakier pod nią jest mniej podatny na promieniowanie UV, co sprawia, że znacznie wolniej płowieje. Wiele osób decyduje się na powłokę ceramiczną, by podkreślić kolor lakieru i sprawić, by cechował się on przyciągającą wzrok głębią. Raz nałożona powłoka posłuży pojazdowi nawet 5 lat, a dzięki niej wizyty na drogich myjniach samochodowych będzie można ograniczyć do minimum.